Młodzieżowa lista lektur
Co chciałaby czytać młodzież? My już znamy odpowiedź na to pytanie! Dzięki rozmowie z młodzieżą podczas dyskusji „Czy książka jest cringe?”, dowiedzieliśmy się jak wygląda ich alternatywna szkolna lista lektur.
Pomysł dyskusji zrodził się z czystej ciekawości – czy młodzież naprawdę nie lubi czytać? A może proponowane lektury są z jakiegoś powodu dla niej nieodpowiednie, niezrozumiałe? Co w takim razie interesuje młodych czytelników? O gustach się… dyskutuje!
Naszym rozmowom przewodziła Katarzyna Ryrych, autorka doskonale znana wielu pokoleniom czytelników. W luźnej atmosferze rozmawiała z młodzieżą o przeszłości i teraźniejszości, o ewolucji słownictwa, marzeniach… Wiele rzeczy było dla młodzieży niezrozumiałych, co nie dziwi w pędzie zmian dzisiejszego świata. Ale wiele też ich pozytywnie zaskoczyło, a nas zaskoczyły niektóre wybory. Spodziewaliśmy się nowych, być może nawet nieznanych nam, tytułów. Natomiast wśród wskazań młodzieży pojawiły się też „klasyki” jak „Katarynka” czy „Chłopcy z Placu Broni”.
Co nam to mówi? Współczesny młody czytelnik nie różni się tak bardzo od nas samych z młodości – potrzebuje czegoś, co go zainteresuje lub w interesujący sposób zostanie mu przedstawione. Lista lektur musi się zmieniać, by nadążyć za zmieniającym światem. Następuje postęp cywilizacyjny, zachodzą zmiany społeczne, ewoluje język – to zmiany nieuniknione. Ale pozostaną też pewne wartości nadrzędne, które zachowają swoją aktualność, a książki o nich mówiące zawsze odnajdą odbiorców.
Podczas dyskusji młodzież wskazała też bardzo ważny temat – samoakceptację. Choć nie potrafili wskazać tytułów z tego obszaru, to zdecydowanie chcieliby czytać książki poruszające ten problem. Warto wsłuchać się w ten głos i pomóc młodym czytelnikom dotrzeć do wartościowych lektur.
Pełną listę znajdziecie poniżej. Mamy nadzieję, że stanie się podpowiedzią dla nauczycieli i popularyzatorów czytelnictwa podczas spotkań z młodzieżą.
Młodzieżowa lista lektur
Dziennik Cwaniaczka – Jeff Kinney
Przygodowcy – Jemma Hatt
Szkoła Szpiegów – Stuart Gibbs
Frigiel i Fluffy Frigiel – Olivier Gay
Podróże Guliwera – Jonathan Swift
Serafina – Rachel Hartman
Magiczne drzewo – Andrzej Maleszka
Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie – Terry Pratchett
Chce kota i normalnych rodziców – Marion Achard
Oj, Hela – Barbara Stenka
Wojownicy – Erin Hunter
Chłopcy z Placu Broni – Ferenc Molnar
Szkolne life hacki – Lesław Dzik
Opowieści z Narnii – C.S. Lewis
Cukierek, Ty Łobuzie – Waldmar Cichoń
Katarynka – Bolesław Prus
Kajko i Kokosz – Janusz Christa
Lista stworzona podczas 4 Festiwalu Małej Literatury.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Autor: Magdalena Ochocka