Goście 2021

Kogo spotkacie na Festiwalu Małej Literatury 2021?

 

Wśród gości Festiwalu znajdą się uwielbiani przez dzieci autorzy: Agnieszka Frączek, Barbara Gawryluk, Beata Ostrowicka, Przemysław Hytroś, Anna Machacz i Rafał Mazur. Nie zabraknie także spotkania z ilustratorką Kamilą Golec. Znajdzie się również miejsce dla debiutów literackich – swoją pierwszą książkę zaprezentuje Magdalena Żukowska-Bąk. Poznajcie naszych gości!

 

 

Uśmiechnięta kobieta w okulrach stoi na tle półek pełnych książek.AGNIESZKA FRĄCZEK

Polska poetka, która swoją popularność zawdzięcza wierszom dla dzieci. Jej książki wyróżniają się na tle innych, podobnych publikacji tym, że motywem przewodnim wielu z nich jest poprawna polszczyzna. Pisze również przezabawne wierszyki o zwierzętach. Pięknie ilustrowane książeczki o dzikich bestiach i udomowionych pupilach – od kotów i krów, przez żaby, ślimaki, krety, zające, aż po słonie czy nawet mamuty – sprawią, że czytanie staje się doskonałą pouczającą zabawą zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców.

Doktor habilitowana językoznawstwa, germanistka i leksykografka. W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze m.in. o homonimach (Kanapka i innych wierszy kapka) i homofonach (Jedna literka, a zmiana wielka) czy przysłowiach (Gdzie przy słowie jest przysłowie). W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi (Byk jak byk, Złap byka za rogi). Stworzyła także serię książek logopedycznych.

Jest laureatką nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz. W 2019 roku otrzymała tytuł Ambasadora Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.

 

 BARBARA GAWRYLUK

Dziennikarka radiowa, tłumaczka z języka szwedzkiego, autorka książek dla dzieci i młodzieży, propagatorka kultury, wyróżniona nagrodą IBBY za upowszechnianie czytelnictwa. W Radiu Kraków prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci Alfabet. Jej książki zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji ABCXXI, nominowane i wyróżniane , m.in. Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Absolwentka filologii szwedzkiej na UJ. Mieszka w Krakowie.

W 2021 r. Barbara Gawryluk została odznaczona Krzyżem Kawalerskim klasy I Orderu Gwiazdy Polarnej (w skali pięcioklasowej orderu klasa IV) (Nordstjärneorden) nadawanym przez JKM Karola XVI Gustawa, Króla Szwecji – “za liczne zasługi na polu promowania i udostępniania szwedzkiej literatury i kultury w Polsce”. To prestiżowe odznaczenie przyznawane jest obcokrajowcom, którzy w szczególny sposób zasłużyli się na rzecz Szwecji.

 

 

KAMILA GOLEC

Artystka, ilustratorka książek dla dzieci, edukatorka artystyczna, absolwentka edukacji plastycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczy dzieci, młodzież i dorosłych korzystania z własnego potencjału twórczego i czerpania pełnymi garściami (łyżkami, chochlami i czym tylko się da) z możliwości rozwoju, jakie dają spotkania ze sztuką. Prowadzi malarską pracownię twórczą Art Giganci w Zielonkach koło Krakowa.

Jej ilustracje można oglądać m.in. w książkach Podróż na Wielką Górę i Powrót na Wielką Górę.

Podczas Festiwalu Małej Literatury będzie można zobaczyć ilustracje artystki oraz wziąć udział w prowadzonych przez nią warsztatach.

 

 

 

Mężczyzna w ciemnym garniturze stoi na tle fioletowego nieba. W ręku trzyma książkę.PRZEMYSŁAW HYTROŚ

Debiutował w 2010 roku w magazynach z literaturą fantastyczną dla dorosłych. Publikował w takich magazynach jak Nowa Fantastyka, Science Fiction Fantasy i Horror, czy Esensja. Wydawał opowiadania w antologiach wydawnictwa Fabryka Słów i RW2010. Współpracował przy tworzeniu fabuły gry komputerowej „Archaica: the path of light”. W listopadzie 2020 wydał z Wydawnictwem Dwukropek książkę dla dzieci (9-12lat) pod tytułem „Pieśni Zaginionego Kontynentu”, którą zilustrowała Agnieszka Wajda. Pozycja została doceniona zarówno przez czytelników, jak i liczne kapituły konkursowe. Pieśni Zaginionego Kontynentu znalazły się wśród laureatów plebiscytu portalu Granice.pl, otrzymując nagrodę jury w kategorii “Najlepsze książki dla najmłodszych 2020”! W 2021 roku, decyzją Kapituły XIX edycji Konkursu Świat Przyjazny Dziecku, organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka, otrzymały znów wyróżnienie – nagrodę główną w kategorii książki dla dzieci starszych w wieku 8-17.

W listopadzie 2021 zostanie wydana druga część pod tytułem Powrót na Zaginiony Kontynent.

 

 

Czarnobiała fotografia. Uśmiechnięta kobieta

ANNA MACHACZ

Architekt edukacji, pedagog, autorka bajek dla dzieci, trener, współautorka scenariuszy spektakli. Absolwentka wydziału Filologii Polskiej o specjalizacji Teatrologia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od wielu lat przygotowuje i prowadzi autorskie warsztaty edukacyjne dla dzieci, treningi kreatywności, spotkania integracyjne i programy artystyczne. Zajmuje się organizacją i koordynacją projektów, wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych oraz konferencji dla nauczycieli. Autorka warsztatów, lekcji, scenariuszy imprez edukacyjnych. Tworzy ścieżki oraz instalacje dydaktyczne. Przez wiele lat pracowała dla Teatru Groteska w Krakowie, przygotowując m.in. najbardziej smoczą imprezę w Polsce, czyli Wielką Paradę Smoków. Po teatrze przyszedł czas na kino, dzięki któremu odbyła wycieczki w głąb Ziemi, poleciała w Kosmos i zgłębiła tajemnice przyrody, wprowadzając na ekrany kin IMAX trójwymiarowe filmy.

Jest autorką i współautorką książek dla dzieci: Podróż na Wielką Górę. Bajka filozoficzna, Powrót na Wielką Górę. Bajka filozoficzna, Podróże pościelotem, Psotni Rycerze, Misja w Baśniogrodzie (projekt edukacyjny Polska Press), Opowieści Czarodzieja Profilaktikusa, Wyprawa batyskafem. Misja w Rurogrodzie, Nuda się nie uda. Wyprawa na wieżę, Nuda się nie uda. Magiczna Osada,  Nuda się nie uda. Podróż na Kurzą Górę. Więcej na:  anna.machacz.eu

 

 

Portret uśmiechniętej kobiety.WANDA MATRAS-MASTALERZ

Adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, kierownik Zespołu ds. Badań nad Książką w ramach Ośrodka Badań nad Mediami UP w Krakowie, kierownik kursów z zakresu biblioterapii i bajkoterapii.

Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki, biblioterapii, pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, technik pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej. Certyfikowany trener stymulacji pamięci i rozwoju intelektu, współpracownik Uniwersytetu Dzieci i Rodziców przy UP w Krakowie oraz kilkunastu małopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Kierownik studiów podyplomowych z zakresu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej.

 

 

Czarnobiała fotografia mężczyzny z długą brodąRAFAŁ MAZUR

Muzyk, doktor filozofii. Redaktor w piśmie kulturalnym Fragile. Od 20 lat zajmuje się swobodną, spontaniczną improwizacją w muzyce. Współpracuje z wybitnymi improwizatorami światowej sceny free jazzowe i free improvised music. Wydaje płyty w najważniejszych wytwórniach zajmujących się muzyką improwizowaną i free jazzem. Twórca koncepcji sound oriented improvisation – spontanicznej aktywności dźwiękowej oraz Dao of Improvisation – warsztatów doskonalenia zdolności improwizatorskich w oparciu o strategie działania i metody pracy z umysłem wykorzystywane w chińskich sztukach walki. Autor wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych poświęconych filozofii chińskiej, filozofii improwizacji oraz sztuce improwizowanej. Zajmuje się głównie daoistycznymi strategiami działania, chińską koncepcją sztuki, filozoficznymi aspektami dalekowschodnich sztuk walki, daoistyczną, filozoficzną koncepcją „sztuki życia”, oraz dalekowschodnimi, medytacyjnymi metodami pracy z umysłem.

Współautor bajek filozoficznych dla dzieci Podróż na Wielką Górę i Powrót na Wielką Górę.

 

 

Uśmiechnięta kobieta w okularach. BEATA OSTROWICKA

Absolwentka Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka książek dla dzieci i młodzieży. Debiutem była książka „Niezwykłe wakacje” wydana w 1995 roku. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień, m.in. tytuł Książki Roku 2006 Polskiej Sekcji IBBY oraz nagrodę 15. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek za Ale ja tak chcę! Niektóre książki zostały przetłumaczone na języki obce. Wiele powieści uzyskało kwalifikacje do utrwalenia na taśmie magnetofonowej i systemem Braille’a, w celu udostępnienia ich dzieciom niewidzącym. Współpracuje z Misiem i Świerszczykiem. Od 2001 roku związana jest z wydawnictwem Literatura.

Jej książka Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkole została wpisana na Złotą Listę Fundacji ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom. Natomiast książka Świat do góry nogami została umieszczona na Liście Honorowej im. H. Ch. Andersena, na którą wpisywane są najwybitniejsze książki dla dzieci i młodzieży.

 

 

Kobieta z długimi ciemnymi włosami patrzy się prosto w obiektyw. Ubrana jest w kolorową koszulkę. W tle zielona trawaMAGDALENA ŻUKOWSKA-BĄK

Nauczyciel, pedagog, bajkoterapeuta. Autorka bloga uchowruch.pl. Mama 7-letniego Antka, użytkownika implantu ślimakowego i 13-letniego Olka. Jej zainteresowania koncentrują się wokół pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci i młodzieży. Prowadzi warsztaty i szkolenia dla rodziców m.in. dotyczące wsparcia i rozwoju dziecka. Autorka bajek terapeutycznych i książki „Różnimy się skrzydłami”, która będzie miała premierę 10 października 2021 na Festiwalu Małej Literatury w Dworku Białoprądnikim.

„Antek: Mamo, dlaczego nie słyszę?
Magda: Bo jesteś wyjątkowy. Masz wyjątkowe ucho, SUPERMOC. Ta supermoc daje Ci siłę, żeby słyszeć rzeczy, których inni nie słyszą. Jesteś jaki jesteś. Jesteś niesamowity.”

„My, rodzice dzieci niepełnosprawnych, ani też dzieci, nie boimy się pytań. Jeśli masz się na nas patrzeć, domyślać, śmiać albo wręcz przeciwnie – odwracać głowę, zapytaj: Co masz na uchu? Powiem Ci. Mam aparat, tak jak Ty masz okulary.”

 

Skip to content