Goście 2023

Kogo spotkacie na Festiwalu Małej Literatury 2023?

Wśród gości Festiwalu znajdą się uwielbiani przez dzieci autorzy i ilustratorzy: Piotr Socha, Jacek Ambrożewski, Barbara Gawryluk, Anna Machacz, Maciej Szymanowicz, Anna Litwinek, Kamila Golec, Monika Szubrycht. Nie zabraknie także warsztatów, spacerów, webinarów i innych atrakcji wokół książek. O nich przeczytacie w naszym programie.

Tu poznajcie naszych gości – autorki i autorów!

 

Piotr Socha

grafik, ilustrator, kucharz amator. Przez wiele lat współpracował jako ilustrator z redakcjami Gazety Wyborczej, Dużego Formatu, Wysokich Obcasów, Polityki, Newsweeka, Przekroju, Playboya, Harward Business Review, Machiny i wielu innych. Od 2013 roku współpracuje jako ilustrator z Wydawnictwem Dwie Siostry, dla którego zaprojektował trzy książki dla dzieci – „Pszczoły” ( wydanej w 2015 roku, tłumaczonej na 32 języki) i „Drzewa” (wydanej w 2018 roku, tłumaczonej na 28 języków). Autorem tekstu do obu książek jest dr.Wojciech Grajkowski. Książka „Pszczoły” była wielokrotnie nagradzana w Polsce i poza jej granicami.

Najnowszą książkę „Brud. Cuchnąca historia higieny” (wydana w 2021, tłumaczona na 13 języków), stworzył wspólnie z Moniką Utnik-Strugałą, która napisała do niej tekst. Książka otrzymała kilka nagród w Polsce, między innymi Mądra Książka Roku 2021. Była nominowana do nagrody Mądra Książka Roku w Austrii. Jeden z największych niemieckich dzienników, Suddeutsche Zeitung, wybrał ją również jako jedną z kilku najlepszych książek non fiction dla dzieci w 2022 roku.

W czasie wolnym uprawia nordic-walking, czyta książki historyczne, myśli o podróżach.

Jacek Ambrożewski

absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się ilustracją i projektowaniem graficznym. W obu tych dziedzinach był niejednokrotnie nagradzany. Za przygotowane wspólnie z Zofią Frankowską opracowanie graficzne książki „Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków” Andrzeja Fedorowicza otrzymał w 2019 Nagrodę Graficzną Polskiej Sekcji IBBY oraz nagrodę PTWK. Nagrodzona została też jego kolejna książka „Ale odlot!”, która zdobyła nagrodę graficzną w konkursie Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY.

 

Barbara Gawryluk

autorka książek dla dzieci, tłumaczka i dziennikarka radiowa. Laureatka Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego (2009) za książkę Zuzanka z pistacjowego domu, przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY wyróżnienia za rozpowszechnianie czytelnictwa w audycji „Książka na szóstkę” (2010), oraz nagrody 112 Award (2014), od międzynarodowej organizacji EENA, za Małych bohaterów. Jej Dżok. Legenda o psiej wierności został wyróżniony w 2007 roku przez dziecięce jury Polskiej Sekcji IBBY, a pięć lat później, z okazji jubileuszu kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, trafił na listę 10 ważnych książek. Barbara Gawryluk przełożyła także na język polski wiele doskonałych tytułów szwedzkiej literatury dziecięcej, w tym wydaną przez WL serię o Komisarzu Gordonie. Od lat na antenie Radia Kraków prowadzi autorską audycję „Alfabet”. Prywatnie jest mamą i babcią. Mieszka w Krakowie.

mACIEJ Szymanowicz

w dzieciństwie kochał rysować, ale studiować postanowił na białostockim wydziale lalkarskim Akademii Teatralnej. Został aktorem lalkowym, ale to zajęcie nie przypadło mu do gustu. Powrócił do miłości z dzieciństwa. Ilustruje, projektuje książki, tworzy plakaty teatralne i gry planszowe. W 2014 wydał autorską książkę „Najmniejszy słoń świata”. Za ilustracje do książki „Asiunia” otrzymał Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy (2011), a za „Wszystkie moje mamy” nagrodę w konkursie Przecinek i Kropka oraz nagrodę Festiwalu Literatury dla Dzieci (2014). Natomiast książka „Marzenia. Fakty, mity, głupoty” zdobyła w 2023 roku Nagrodę Żółtej Ciżemki!

 

Anna Litwinek

wychowana przy dźwiękach silników samolotów Iskra, od dziecka marzyła o lataniu. Dziesięć lat pracy w Siłach Powietrznych tylko to pogłębiło. Została, jak mawiają w branży, „uderzona śmigłem”. Setki godzin spędziła przed sztalugami, z bieli podobrazia wywołując do lotu spitfire’y, biesy, MiGi, bryzy i orliki. Ostatecznie postanowiła rozwinąć skrzydła i spełnić marzenie pisząc. Odleciała na miotle. Na razie. Każdy grosz z odniesionego sukcesu ma zamiar przeznaczyć na zakup samolotu. Mąż obiecał jej, że nauczy ją latać prawdziwym statkiem powietrznym. Prędzej czy później spełni marzenie, latając nie tylko na stronach powieści.

 

Monika Szubrycht

z wykształcenia polonistka, dziennikarka, neurologopedka. Dwukrotna laureatka Nagrody Dziennikarzy Małopolski w kategorii „Dziennikarz specjalistyczny” (2017 i 2018) oraz nagrody głównej w kategorii „Twórca szczególnie wrażliwy” na Festiwalu Wrażliwym w Gdyni (2019). Wykładowczyni Krakowskiego Instytutu Rozwoju Edukacji, na którym prowadzi zajęcia dotyczące spektrum autyzmu. Autorka wywiadu rzeki z dr Moniką Wasilewską Jak być szczęśliwym dorosłym bez szczęśliwego dzieciństwa.

 

Anna Machacz

Architekt edukacji, pedagog, autorka bajek dla dzieci, trener, współautorka scenariuszy spektakli. Absolwentka wydziału Filologii Polskiej o specjalizacji Teatrologia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od wielu lat przygotowuje i prowadzi autorskie warsztaty edukacyjne dla dzieci, treningi kreatywności, spotkania integracyjne i programy artystyczne. Zajmuje się organizacją i koordynacją projektów, wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych oraz konferencji dla nauczycieli. Autorka warsztatów, lekcji, scenariuszy imprez edukacyjnych. Tworzy ścieżki oraz instalacje dydaktyczne. Przez wiele lat pracowała dla Teatru Groteska w Krakowie, przygotowując m.in. najbardziej smoczą imprezę w Polsce, czyli Wielką Paradę Smoków. Po teatrze przyszedł czas na kino, dzięki któremu odbyła wycieczki w głąb Ziemi, poleciała w Kosmos i zgłębiła tajemnice przyrody, wprowadzając na ekrany kin IMAX trójwymiarowe filmy.

Jest autorką i współautorką wielu książek dla dzieci, ale sama też wydaje publikacje innych autorów w swoim Wydawnictwie Wrażlive.

 

 

Zdjęcie Mateusza ŚwistakaMateusz „Gadający” Świstak

Pochodzi z Katowic, tam mieszka i stamtąd działa.
Z wykształcenia: edytor.
Z zawodu: opowiadacz, edukator, pisarz i podcaster.

Od ponad dekady zawodowo zajmuje się storytellingiem i sztuką opowiadania w najczystszej formie, prowadząc warsztaty dla wszystkich grup wiekowych. Opowiada i uczy opowiadać. Jego główną misją jest wrzucanie uczestników spotkań w świat nieskrępowanej niczym wyobraźni, a narzędziem, którego używa są tradycyjne baśnie i opowieści.

Współpracował i współpracuje z wieloma instytucjami kultury w całej Polsce m.in. Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Domem Oświatowym Biblioteki Śląskiej, Miejską Biblioteką Publiczną w Katowicach i Muzeum Śląskim. Współpracuje także z Instytutem Książki przy kampanii Mała książka – wielki człowiek. Pracował też przy kampanii NASK i Ministerstwa Cyfryzacji  Bądź z innej bajki, o bezpieczeństwie w sieci. Laureat nagrody specjalnej im. Astrid Lindgren w 2016 roku. Laureat międzynarodowego projektu Orfeo&Majnun. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat nagrody Słoneczniki za najlepsze zajęcia dla dzieci w kategorii „Słowo”.

Jego najmocniejszą stroną jest umiejętność prowadzenia spotkań rodzinnych, w których większą część publiki stanowią najmłodsi odbiorcy kultury.

 

Kamila Golec

Artystka, ilustratorka książek dla dzieci, edukatorka artystyczna, absolwentka edukacji plastycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczy dzieci, młodzież i dorosłych korzystania z własnego potencjału twórczego i czerpania pełnymi garściami (łyżkami, chochlami i czym tylko się da) z możliwości rozwoju, jakie dają spotkania ze sztuką. Prowadzi malarską pracownię twórczą Art Giganci w Zielonkach koło Krakowa.

Jej ilustracje można oglądać m.in. w książkach „Podróż na Wielką Górę” i „Powrót na Wielką Górę”. Podczas Festiwalu odbędzie się premiera jej najnowszej książki „Wrażliwiec”.

 

 

 

 

 

 

Skip to content