Goście 2023
Kogo spotkacie na Festiwalu Małej Literatury 2023?
Wśród gości Festiwalu znajdą się uwielbiani przez dzieci autorzy i ilustratorzy: Piotr Socha, Jacek Ambrożewski, Barbara Gawryluk, Anna Machacz, Maciej Szymanowicz, Anna Litwinek, Kamila Golec, Monika Szubrycht. Nie zabraknie także warsztatów, spacerów, webinarów i innych atrakcji wokół książek. O nich przeczytacie w naszym programie.
Tu poznajcie naszych gości – autorki i autorów!
grafik, ilustrator, kucharz amator. Przez wiele lat współpracował jako ilustrator z redakcjami Gazety Wyborczej, Dużego Formatu, Wysokich Obcasów, Polityki, Newsweeka, Przekroju, Playboya, Harward Business Review, Machiny i wielu innych. Od 2013 roku współpracuje jako ilustrator z Wydawnictwem Dwie Siostry, dla którego zaprojektował trzy książki dla dzieci – „Pszczoły” ( wydanej w 2015 roku, tłumaczonej na 32 języki) i „Drzewa” (wydanej w 2018 roku, tłumaczonej na 28 języków). Autorem tekstu do obu książek jest dr.Wojciech Grajkowski. Książka „Pszczoły” była wielokrotnie nagradzana w Polsce i poza jej granicami.
Najnowszą książkę „Brud. Cuchnąca historia higieny” (wydana w 2021, tłumaczona na 13 języków), stworzył wspólnie z Moniką Utnik-Strugałą, która napisała do niej tekst. Książka otrzymała kilka nagród w Polsce, między innymi Mądra Książka Roku 2021. Była nominowana do nagrody Mądra Książka Roku w Austrii. Jeden z największych niemieckich dzienników, Suddeutsche Zeitung, wybrał ją również jako jedną z kilku najlepszych książek non fiction dla dzieci w 2022 roku.
W czasie wolnym uprawia nordic-walking, czyta książki historyczne, myśli o podróżach.
absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się ilustracją i projektowaniem graficznym. W obu tych dziedzinach był niejednokrotnie nagradzany. Za przygotowane wspólnie z Zofią Frankowską opracowanie graficzne książki „Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków” Andrzeja Fedorowicza otrzymał w 2019 Nagrodę Graficzną Polskiej Sekcji IBBY oraz nagrodę PTWK. Nagrodzona została też jego kolejna książka „Ale odlot!”, która zdobyła nagrodę graficzną w konkursie Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY.
autorka książek dla dzieci, tłumaczka i dziennikarka radiowa. Laureatka Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego (2009) za książkę Zuzanka z pistacjowego domu, przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY wyróżnienia za rozpowszechnianie czytelnictwa w audycji „Książka na szóstkę” (2010), oraz nagrody 112 Award (2014), od międzynarodowej organizacji EENA, za Małych bohaterów. Jej Dżok. Legenda o psiej wierności został wyróżniony w 2007 roku przez dziecięce jury Polskiej Sekcji IBBY, a pięć lat później, z okazji jubileuszu kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, trafił na listę 10 ważnych książek. Barbara Gawryluk przełożyła także na język polski wiele doskonałych tytułów szwedzkiej literatury dziecięcej, w tym wydaną przez WL serię o Komisarzu Gordonie. Od lat na antenie Radia Kraków prowadzi autorską audycję „Alfabet”. Prywatnie jest mamą i babcią. Mieszka w Krakowie.
w dzieciństwie kochał rysować, ale studiować postanowił na białostockim wydziale lalkarskim Akademii Teatralnej. Został aktorem lalkowym, ale to zajęcie nie przypadło mu do gustu. Powrócił do miłości z dzieciństwa. Ilustruje, projektuje książki, tworzy plakaty teatralne i gry planszowe. W 2014 wydał autorską książkę „Najmniejszy słoń świata”. Za ilustracje do książki „Asiunia” otrzymał Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy (2011), a za „Wszystkie moje mamy” nagrodę w konkursie Przecinek i Kropka oraz nagrodę Festiwalu Literatury dla Dzieci (2014). Natomiast książka „Marzenia. Fakty, mity, głupoty” zdobyła w 2023 roku Nagrodę Żółtej Ciżemki!
wychowana przy dźwiękach silników samolotów Iskra, od dziecka marzyła o lataniu. Dziesięć lat pracy w Siłach Powietrznych tylko to pogłębiło. Została, jak mawiają w branży, „uderzona śmigłem”. Setki godzin spędziła przed sztalugami, z bieli podobrazia wywołując do lotu spitfire’y, biesy, MiGi, bryzy i orliki. Ostatecznie postanowiła rozwinąć skrzydła i spełnić marzenie pisząc. Odleciała na miotle. Na razie. Każdy grosz z odniesionego sukcesu ma zamiar przeznaczyć na zakup samolotu. Mąż obiecał jej, że nauczy ją latać prawdziwym statkiem powietrznym. Prędzej czy później spełni marzenie, latając nie tylko na stronach powieści.
z wykształcenia polonistka, dziennikarka, neurologopedka. Dwukrotna laureatka Nagrody Dziennikarzy Małopolski w kategorii „Dziennikarz specjalistyczny” (2017 i 2018) oraz nagrody głównej w kategorii „Twórca szczególnie wrażliwy” na Festiwalu Wrażliwym w Gdyni (2019). Wykładowczyni Krakowskiego Instytutu Rozwoju Edukacji, na którym prowadzi zajęcia dotyczące spektrum autyzmu. Autorka wywiadu rzeki z dr Moniką Wasilewską Jak być szczęśliwym dorosłym bez szczęśliwego dzieciństwa.
Architekt edukacji, pedagog, autorka bajek dla dzieci, trener, współautorka scenariuszy spektakli. Absolwentka wydziału Filologii Polskiej o specjalizacji Teatrologia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od wielu lat przygotowuje i prowadzi autorskie warsztaty edukacyjne dla dzieci, treningi kreatywności, spotkania integracyjne i programy artystyczne. Zajmuje się organizacją i koordynacją projektów, wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych oraz konferencji dla nauczycieli. Autorka warsztatów, lekcji, scenariuszy imprez edukacyjnych. Tworzy ścieżki oraz instalacje dydaktyczne. Przez wiele lat pracowała dla Teatru Groteska w Krakowie, przygotowując m.in. najbardziej smoczą imprezę w Polsce, czyli Wielką Paradę Smoków. Po teatrze przyszedł czas na kino, dzięki któremu odbyła wycieczki w głąb Ziemi, poleciała w Kosmos i zgłębiła tajemnice przyrody, wprowadzając na ekrany kin IMAX trójwymiarowe filmy.
Jest autorką i współautorką wielu książek dla dzieci, ale sama też wydaje publikacje innych autorów w swoim Wydawnictwie Wrażlive.
Mateusz „Gadający” Świstak
Pochodzi z Katowic, tam mieszka i stamtąd działa.
Z wykształcenia: edytor.
Z zawodu: opowiadacz, edukator, pisarz i podcaster.
Od ponad dekady zawodowo zajmuje się storytellingiem i sztuką opowiadania w najczystszej formie, prowadząc warsztaty dla wszystkich grup wiekowych. Opowiada i uczy opowiadać. Jego główną misją jest wrzucanie uczestników spotkań w świat nieskrępowanej niczym wyobraźni, a narzędziem, którego używa są tradycyjne baśnie i opowieści.
Współpracował i współpracuje z wieloma instytucjami kultury w całej Polsce m.in. Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Domem Oświatowym Biblioteki Śląskiej, Miejską Biblioteką Publiczną w Katowicach i Muzeum Śląskim. Współpracuje także z Instytutem Książki przy kampanii Mała książka – wielki człowiek. Pracował też przy kampanii NASK i Ministerstwa Cyfryzacji Bądź z innej bajki, o bezpieczeństwie w sieci. Laureat nagrody specjalnej im. Astrid Lindgren w 2016 roku. Laureat międzynarodowego projektu Orfeo&Majnun. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat nagrody Słoneczniki za najlepsze zajęcia dla dzieci w kategorii „Słowo”.
Jego najmocniejszą stroną jest umiejętność prowadzenia spotkań rodzinnych, w których większą część publiki stanowią najmłodsi odbiorcy kultury.
Artystka, ilustratorka książek dla dzieci, edukatorka artystyczna, absolwentka edukacji plastycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczy dzieci, młodzież i dorosłych korzystania z własnego potencjału twórczego i czerpania pełnymi garściami (łyżkami, chochlami i czym tylko się da) z możliwości rozwoju, jakie dają spotkania ze sztuką. Prowadzi malarską pracownię twórczą Art Giganci w Zielonkach koło Krakowa.
Jej ilustracje można oglądać m.in. w książkach „Podróż na Wielką Górę” i „Powrót na Wielką Górę”. Podczas Festiwalu odbędzie się premiera jej najnowszej książki „Wrażliwiec”.