Goście 2024
Kogo spotkacie na Festiwalu Małej Literatury 2024?
Wśród gości Festiwalu znajdą się : Katarzyna Ryrych, Anna Skowrońska, Przemysław Wechterowicz, Monika Utnik , Katarzyna Kucewicz, Łukasz Wierzbicki, Anna Machacz oraz Gabriela Rzepecka-Weiss.
Nie zabraknie warsztatów, gier terenowych i innych atrakcji wokół książek.
Tu poznajcie naszych gości – autorki i autorów!
Polska pisarka, poetka, nauczycielka i malarka
Ukończyła anglistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Zadebiutowała w 1981 roku tomikiem poezji Zapiski pewnej hipiski. Od tamtej pory wydała wiele książek dla starszych i młodszych, m.in. Pamiętnik Babuni, Niebajki, Wiersze z pazurkiem, Siedem sowich piór czy serię opowieści o kocie Philo. Jej opowiadanie Siedem sowich piór było nominowane do tytułu Książki Roku 2009 polskiej sekcji IBBY.
W II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, Wyspa mojej siostry przyniosła jej pierwszą nagrodę, a za książkę Łopianowe pole otrzymała wyróżnienie w tym samym konkursie.
Wydawczyni i autorka książek dla dzieci, współtworzy wydawnictwo Muchomor, z którym wprowadziła na polski rynek doskonałą serię Bajek filozoficznych Michela Piquemala.
Jest autorką książek o Polsce: Alfabet polski, Alfabet Niepodległości
Napisała serię o czterech żywiołach: Woda, Wiatr, Ogień i Ziemia o najważniejszych zjawiskach w przyrodzie.
Rodowity szczecinianin mieszkający w Warszawie. Zaczynał od poezji, obecnie pochłonięty tworzeniem książek obrazkowych dla dzieci i dorosłych.
Jego debiutancką książką były Wielkie marzenia wydane w 2008 roku.
Mrówka wychodzi za mąż, Opowieść o chłopcu, który chciał zostać delfinem, czaplą, wyżłem i… stonogą, czy Mały słownik wyrazów kocich i kociojęzycznych to tylko niektóre opublikowane tytuły.
Jego książki tłumaczone były na osiemnaście języków! Miedzy innymi na chiński, francuski, koreański i portugalski.
Dwukrotnie wyróżniony w konkursie literatury dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej, nominowany do nagrody literackiej polskiej sekcji IBBY.
Za Proszę mnie przytulić został uhonorowany Nagrodą Literacką m.st. Warszawy w 2014 r.
Absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarka, wieloletnia redaktorka magazynów wnętrzarskich.
Zadebiutowała książką dla dzieci Mamma mia. Włochy dla dociekliwych.
Związana z wydawnictwami Nasza Księgarnia, Dwie Siostry, Zuzu Toys i Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina.
Większość Jej książek została przetłumaczona na języki obce, m.in. na niemiecki, angielski, włoski, hiszpański, chiński, czeski.
Zdobyła nagrody w konkursie “Mądra książka” 2021 i w konkursie „Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego” 2021.
KATARZYNA KUCEWICZ
Psycholożka, psychoterapeutka, seksuolożka. Prowadzi Ośrodek Psychoterapii i Coachingu Inner Garden w Warszawie, współpracuje także z Poradnią Zdrowia Psychicznego „Harmonia”. Należy do Polskiej Federacji Psychoterapii.
Autorka licznych artykułów w czasopismach psychologicznych oraz lifestylowych, ekspertka w programach telewizyjnych i radiowych.
Zajmuje się psychoterapią indywidualną oraz terapią par.
Z pasją dzieli się swoją wiedzą psychologiczną na Instagramie: @psycholog_na_insta
Autor książek dla dzieci o niezwykłych wyprawach polskich podróżników.
Jak sam wspomina, swoją pierwszą książkę stworzył w wieku sześciu lat. Wziął szesnastokartkowy zeszyt w kratkę i wypełnił go serią obrazków. Była to książka historyczna. Roiło się w niej od rycerzy, którzy nieustannie z sobą walczyli.
Zadebiutował w 2008 roku książką Afryka Kazika. To wersja przygód Kazimierza Nowaka przeznaczona dla dzieci. Powieść inspiruje do rozmyślań o dalekich krajach, podróżowaniu oraz traktowaniu ludzi i świata. Została nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.
Opublikowaną rok później powieść Dziadek i niedźwiadek poświęcił losom niedźwiedzia Wojtka i jego kompanom z Armii Andersa. Książka zajęła ósme miejsce w plebiscycie na złotą dwudziestkę fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom.
W powieści przygodowej Ocean to pikuś opowiedział o transatlantyckiej wyprawie kajakowej Aleksandra Doby, który osobiście pomagał w pracy nad książką i jej promocji.
Jego książki zostały przetłumaczone na język włoski, ukraiński, węgierski oraz angielski.
Założył wydawnictwo Pogotowie Kazikowe, w którym wydaje własne książki. Oprócz cieszących się ogromną popularnością spotkań autorskich, które również firmuje tą nazwą, od lat prowadzi Warsztaty Słowa, na których dzieli się z dziećmi i młodzieżą swoimi doświadczeniami w opowiadaniu historii.
Architekt edukacji, pedagog, trener, animator.
Założycielka Wydawnictwa Wrażlivego oraz firmy Cel Edu Architektura projektów edukacyjnych i kulturalnych. Absolwentka wydziału Filologii Polskiej o specjalizacji Teatrologia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od wielu lat przygotowuje i prowadzi autorskie warsztaty edukacyjne dla dzieci, treningi kreatywności, spotkania integracyjne i programy artystyczne. Zajmuje się organizacją i koordynacją projektów, wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych oraz konferencji dla nauczycieli. Autorka warsztatów, lekcji, scenariuszy imprez edukacyjnych. Tworzy ścieżki oraz instalacje dydaktyczne.
Autorka i współautorka książek dla dzieci.
Kocha pisać w duetach. Tak właśnie powstały Podróże pościelotem z Magdaleną Krzysik i Podróż na Wielką Górę. Bajka filozoficzna z Rafałem Mazurem.
Napisała scenariusze do spektakli: „Królestwo zakręconego czasu, czyli bajka o mądrych dzieciach” (projekt Straży Miejskiej Miasta Krakowa), „Wyprawa batyskafem. Misja Skratek” (projekt edukacyjny Wodociągów Miasta Krakowa) oraz do słuchowiska opartego na bajce „Wyprawa batyskafem. Misja w Rurogrodzie”.
Przez wiele lat pracowała dla Teatru Groteska w Krakowie, przygotowując między innymi najbardziej smoczą imprezę w Polsce, czyli Wielką Paradę Smoków.
Autorka książek i podręczników dla dzieci, tłumaczka, nauczycielka, lektorka.
Ukończyła japonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, anglistykę na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej. Jako stypendystka japońskiego Ministerstwa Edukacji studiowała na Uniwersytecie Okayama w Japonii, gdzie spędziła prawie 10 lat.
Zilustrowana przez nią książka Animal abc zdobyła główną nagrodę w konkursie Royal Dragonfly Book Award oraz w konkursie Creative Child Award.
Jest autorką serii Pola (m.in. Gdy Pola się zgubi, Pola na rowerze) a także Flora (Magiczna podróż Flory, Flora i Machina-Lawina, Flora szuka skarbów i.in)
Jej książka „Kukuryku! Afera w kurniku” to przepełniona humorem i zabawną, barwną ilustracją książka, w której poruszany zostaje temat plotkowania, powielania sprzecznych i nieprawdziwych informacji, oraz konsekwencji, jakie takie zachowanie ze sobą niesie.