Korzyści płynące z czytania

Korzyści płynące z czytania

W cyklu „Okiem psychologa” mogliście już przeczytać o tym, dlaczego warto… czytać. Dziś postanowiliśmy przypomnieć wam najważniejsze korzyści płynące z bliskiego obcowania z tekstem – i to w punktach!

1. Wpływa nie tylko na rozwój słownictwa, ale kształtuje nasze sfery: emocjonalną, społeczną i poznawczą

Tekst w książce zawiera dwie warstwy: dosłowną i przenośną. Obie warstwy odgrywają ogromne znaczenie w naszym rozwoju! Warstwa dosłowna – to, co napisane – wzbogaca nasz słownik, uczy nas nowych konstrukcji, wyrażeń. Oddziałuje głównie na sferę językową. Warstwa przenośna – metafora, żart, emocje – rozwija nas mentalnie – emocjonalnie, społecznie i poznawczo.

2. Pozwala na uczenie się różnych życiowych sytuacji

Czytanie pozwala na uczenie się poprzez modelowanie – uczenie się, które nie wymaga bezpośredniego działania. Nie musimy działać na zasadzie prób-błędów. Uczymy się przez obserwację i naśladowanie zachowań innych. Np. małe dzieci mogą uczyć się, jak powinny zachować się w danej sytuacji, poprzez zapoznanie się z historią książkowego bohatera, obserwację jego działań i ich konsekwencji. Dzięki czytaniu możemy nie tylko poznawać różne życiowe sytuacje, ale uczyć się jak sobie w nich radzić. Poznajemy różne zachowania i ich konsekwencje. A co ważne! Robimy to w „bezpiecznym środowisku” – obserwując poczynania bohaterów książek.

3. Pozwala się zdystansować

Książki poruszają przeróżne tematy, co pozwala nam lepiej poznawać świat i innych. Wśród tematów, są te ciężkie, generujące trudne i silne emocje. Czytanie pozwala nam poznać dany temat i zmierzyć się z towarzyszącymi mu emocjami, jednocześnie dając możliwość zdystansowania się i ucieczki – książkę zawsze możemy zamknąć i powrócić do niej gdy będziemy gotowi.

4. Wzmacnia nasze relacje

Czytanie może stać się nieodzownym elementem codziennego, wieczornego rytuału. Rytuału, będącego czasem tylko dla dziecka i jego rodziców. Rytuału, pozwalającego na to, by zanurzyć się w świat baśni i swobodnie po nim podróżować.

5. Uczy nas nowych rzeczy

Wiedzę można zdobywać z różnych źródel – filmów, obrazów, a przede wszystkim z książek. Książek nie tylko akademickich! Bajki, baśnie i opowiadania uczą nas nie tylko poprzez morał, ale dostarczają w przystępny dla dziecka sposób informacji na temat tego czym jest np. tolerancja, ekologia, miłość, rodzina.

6. Pozwala poradzić sobie z tym, co trudne

Książki i czytanie mogą pomóc poradzić sobie z tym co trudne np. rozwód rodziców, śmierć, pojawienie się nowego członka rodziny, przeprowadzka. Dziecko odbywa podróż wraz z bohaterem, dzięki czemu zauważa że takie sytuacje spotykają też innych (niektóre dzieci mają czasami tendencje do myślenia katastroficznego – czyli to co złego się dzieje to dotyczy jego) i że można sobie z takimi wydarzeniami poradzić. Czytanie książek w takiej sytuacji ukazuje także czasami dobre strony zaistniałej sytuacji.

 

 

 

Skip to content