Wróć na Festiwal!

Wróć na Festiwal!

Festiwal Małej Literatury już za nami. Było fantastycznie, głównie dzięki Wam, naszej wspaniałej Publiczności! Bez Was nie zadziałoby się nic. Dziękujemy za wspólne literackie chwile na warsztatach i spotkaniach, podczas oglądania wystawy i zabaw w naszym kąciku. Mamy nadzieję, że ponownie spotkamy się jesienią 2022 roku. Tymczasem zapraszamy na nasz kanał You Tube, gdzie znajdziecie relacje i zarejestrowane spotkania z naszymi gośćmi.

A TO FELER! – AGNIESZKA FRĄCZEK

Uśmiechnięta kobieta w okulrach stoi na tle półek pełnych książek.Polska poetka, która swoją popularność zawdzięcza wierszom dla dzieci. Jej książki wyróżniają się na tle innych, podobnych publikacji tym, że motywem przewodnim wielu z nich jest poprawna polszczyzna. Pisze również przezabawne wierszyki o zwierzętach. Pięknie ilustrowane książeczki o dzikich bestiach i udomowionych pupilach – od kotów i krów, przez żaby, ślimaki, krety, zające, aż po słonie czy nawet mamuty – sprawią, że czytanie staje się doskonałą pouczającą zabawą zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców. Jest laureatką nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz. W 2019 roku otrzymała tytuł Ambasadora Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.

Obejrzyj spotkanie:

 

O CHŁOPCU, KTÓRY POSTANOWIŁ USŁYSZEĆ ŚWIAT
 MAGDALENA ŻUKOWSKA-BĄK

Kobieta z długimi ciemnymi włosami patrzy się prosto w obiektyw. Ubrana jest w kolorową koszulkę. W tle zielona trawaNauczyciel, pedagog, bajkoterapeuta. Autorka bloga uchowruch.pl. Mama 7-letniego Antka, użytkownika implantu ślimakowego i 13-letniego Olka. Jej zainteresowania koncentrują się wokół pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci i młodzieży. Prowadzi warsztaty i szkolenia dla rodziców m.in. dotyczące wsparcia i rozwoju dziecka. Autorka bajek terapeutycznych i książki „Różnimy się skrzydłami”, która miała premierę 10 października 2021 na Festiwalu Małej Literatury w Dworku Białoprądnikim.
Obejrzyj spotkanie:

TATRY – RUSZAMY NA SZLAK! – BARBARA GAWRYLUK

Dziennikarka radiowa, tłumaczka z języka szwedzkiego, autorka książek dla dzieci i młodzieży, propagatorka kultury, wyróżniona nagrodą IBBY za upowszechnianie czytelnictwa. W Radiu Kraków prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci Alfabet. Jej książki zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji ABCXXI, nominowane i wyróżniane , m.in. Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Absolwentka filologii szwedzkiej na UJ. Mieszka w Krakowie.
W 2021 r. Barbara Gawryluk została odznaczona Krzyżem Kawalerskim klasy I Orderu Gwiazdy Polarnej (w skali pięcioklasowej orderu klasa IV) (Nordstjärneorden) nadawanym przez JKM Karola XVI Gustawa, Króla Szwecji – “za liczne zasługi na polu promowania i udostępniania szwedzkiej literatury i kultury w Polsce”. To prestiżowe odznaczenie przyznawane jest obcokrajowcom, którzy w szczególny sposób zasłużyli się na rzecz Szwecji.
Obejrzyj spotkanie:

 

PIEŚNI ZAGINIONEGO KONTYNENTU – PRZEMYSŁAW HYTROŚ

Mężczyzna w ciemnym garniturze stoi na tle fioletowego nieba. W ręku trzyma książkę.

Debiutował w 2010 roku w magazynach z literaturą fantastyczną dla dorosłych. Publikował w takich magazynach jak Nowa Fantastyka, Science Fiction Fantasy i Horror, czy Esensja. Wydawał opowiadania w antologiach wydawnictwa Fabryka Słów i RW2010. Współpracował przy tworzeniu fabuły gry komputerowej „Archaica: the path of light”. W listopadzie 2020 wydał z Wydawnictwem Dwukropek książkę dla dzieci (9-12lat) pod tytułem „Pieśni Zaginionego Kontynentu”, którą zilustrowała Agnieszka Wajda. Pieśni Zaginionego Kontynentu znalazły się wśród laureatów plebiscytu portalu Granice.pl, otrzymując nagrodę jury w kategorii “Najlepsze książki dla najmłodszych 2020”! W 2021 roku, decyzją Kapituły XIX edycji Konkursu Świat Przyjazny Dziecku, organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka, otrzymały znów wyróżnienie – nagrodę główną w kategorii książki dla dzieci starszych w wieku 8-17. W listopadzie 2021ukazała się druga część pod tytułem Powrót na Zaginiony Kontynent.
Obejrzyj spotkanie:

 

WIELKIE PYTANIA MAŁYCH FILOZOFÓW
ANNA MACHACZ i RAFAŁ MAZUR

Czarnobiała fotografia. Uśmiechnięta kobieta

Architekt edukacji, pedagog, autorka bajek dla dzieci, trener, współautorka scenariuszy spektakli. Absolwentka wydziału Filologii Polskiej o specjalizacji Teatrologia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od wielu lat przygotowuje i prowadzi autorskie warsztaty edukacyjne dla dzieci, treningi kreatywności, spotkania integracyjne i programy artystyczne. Zajmuje się organizacją i koordynacją projektów, wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych oraz konferencji dla nauczycieli.  Jest autorką i współautorką książek dla dzieci: Podróż na Wielką Górę. Bajka filozoficzna, Powrót na Wielką Górę. Bajka filozoficzna, Podróże pościelotem, Psotni Rycerze, Misja w Baśniogrodzie (projekt edukacyjny Polska Press), Opowieści Czarodzieja Profilaktikusa, Wyprawa batyskafem. Misja w Rurogrodzie, Nuda się nie uda. Wyprawa na wieżę, Nuda się nie uda. Magiczna Osada,  Nuda się nie uda. Podróż na Kurzą Górę.

 

Czarnobiała fotografia mężczyzny z długą brodąMuzyk, doktor filozofii. Redaktor w piśmie kulturalnym Fragile. Od 20 lat zajmuje się swobodną, spontaniczną improwizacją w muzyce. Współpracuje z wybitnymi improwizatorami światowej sceny free jazzowe i free improvised music. Wydaje płyty w najważniejszych wytwórniach zajmujących się muzyką improwizowaną i free jazzem. Twórca koncepcji sound oriented improvisation – spontanicznej aktywności dźwiękowej oraz Dao of Improvisation – warsztatów doskonalenia zdolności improwizatorskich w oparciu o strategie działania i metody pracy z umysłem wykorzystywane w chińskich sztukach walki. Autor wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych poświęconych filozofii chińskiej, filozofii improwizacji oraz sztuce improwizowanej. Współautor bajek filozoficznych dla dzieci Podróż na Wielką Górę i Powrót na Wielką Górę.

Obejrzyj spotkanie:

 

KSIĄŻKOWY ELIKSIR PRZYGÓD – BEATA OSTROWICKA

Uśmiechnięta kobieta w okularach.

Absolwentka Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka książek dla dzieci i młodzieży. Debiutem była książka „Niezwykłe wakacje” wydana w 1995 roku. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień, m.in. tytuł Książki Roku 2006 Polskiej Sekcji IBBY oraz nagrodę 15. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek za Ale ja tak chcę! Niektóre książki zostały przetłumaczone na języki obce. Wiele powieści uzyskało kwalifikacje do utrwalenia na taśmie magnetofonowej i systemem Braille’a, w celu udostępnienia ich dzieciom niewidzącym. Współpracuje z Misiem i Świerszczykiem. Od 2001 roku związana jest z wydawnictwem Literatura.

Jej książka Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkole została wpisana na Złotą Listę Fundacji ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom. Natomiast książka Świat do góry nogami została umieszczona na Liście Honorowej im. H. Ch. Andersena, na którą wpisywane są najwybitniejsze książki dla dzieci i młodzieży.

Obejrzyj spotkanie:

 

LECZNICE DUSZY, O TERAPEUTYCZNEJ ROLI KSIĄŻKI
WANDA MATRAS-MASTALERZ

Portret uśmiechniętej kobiety.

Adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, kierownik Zespołu ds. Badań nad Książką w ramach Ośrodka Badań nad Mediami UP w Krakowie, kierownik kursów z zakresu biblioterapii i bajkoterapii.
Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki, biblioterapii, pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, technik pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej. Certyfikowany trener stymulacji pamięci i rozwoju intelektu, współpracownik Uniwersytetu Dzieci i Rodziców przy UP w Krakowie oraz kilkunastu małopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Kierownik studiów podyplomowych z zakresu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej.
Obejrzyj spotkanie:

 

 

 

Więcej znajdziecie na naszym kanale You Tube 🙂
grafika rysunkowa - z lewej strony czerwona kamera, z prawej grupa roześmianych dzieci, trzymających napis "FML TV". Kliknięcie na obrazek otwiera link do kanału You Tube

 

Skip to content