Czy to bajka, czy nie bajka?

Czy to bajka, czy nie bajka?

Czy wiecie, że rok 2022 został ogłoszony Rokiem Marii Konopnickiej? Z tej okazji zapraszamy Was na niezwykłe warsztaty literacko-etnograficzne nawiązujące do jednego z najbardziej znanych dzieł tej wielkiej autorki – książki „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Warsztaty poprowadzi doskonale znana dzieciom Pani od Muzyki, czyli Katarzyna Chodoń.

Każdy z nas zna baśni, w których pojawiają się piękne księżniczki, królewicze na białych koniach, wróżki i czarownice. Tak dzieci, jak i dorośli z łatwością wyobrażają sobie moment czarowania różdżką albo dynię zmieniającą się w karocę. Jak to jednak jest w baśniach, które nie są aż tak stare? Których fabuła osadzona jest w świecie na pół fantastycznym, na pół realnym? Dzięki opowieści “O krasnoludkach i sierotce Marysi” Marii Konopnickiej i starodawnym pieśniom ludowym przeniesiemy się w czasie o około 150 lat wstecz. Spróbujemy dowiedzieć się, jak wtedy żyli ludzie tacy jak my – gdzie spali, co jedli, czym się zajmowali na co dzień i w końcu czy mieli swoje ulubione gadżety i postaci z bajek.

Podczas warsztatu wykorzystywać będziemy autorskie materiały edukacyjne związane z materialnym i niematerialnym dziedzictwem kulturowym polskiej wsi końca XIX w., np. karty memory, rebusy oraz inspirowane tradycyjnymi melodiami i tekstami piosenki oraz tańce.

Warsztaty będą muzyczno-folklorystycznym spotkaniem edukacyjnym dla całej rodziny!

 

Katarzyna Chodoń – Pani od Muzyki

Folklorystka, śpiewaczka, edukatorka polskich tańców i pieśni tradycyjnych. Stypendystka MKiDN „Kultura w Sieci” z projektem “Bestiariusz Krakowski” (2020), Miasta Kraków “Kultura Odporna” (2021). Instruktorka w Teatrze “Złoty Róg” przy Towarzystwie Przyjaciół Bronowic. Związana z krakowskim Teatrem Mumerus . Współpracuje z instytucjami kulturalnymi przy projektach związanych z edukacją regionalną (Muzeum Krakowa, Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Fundacja Mały Kolberg, MCK „Sokół” w Nowym Sączu, Stowarzyszenie Folkowisko z Gorajca, Stowarzyszenie Rozstaje z Krakowa, CK Dworek Białoprądnicki w Krakowie i in.). Wokalistka w zespołach kultywujących tradycje muzyczne polskie i słowiańskie (Raraszek, Tadirindum, Swada w projekcie Bajkowe Kołysanki, Strojone przy projekcie Preludium Słowiańskie).

 

Kiedy?
Niedziela, 9 października, godz. 16.00

Gdzie?
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” – Zajazd Kościuszkowski (ul. Białoprądnicka 3, Kraków)

Wstęp wolny. Nie obowiązują zapisy.

Spotkanie dedykowane rodzinom z dziećmi 4+

 

link

 

 

 

 

 

 

Skip to content