Skąd się biorą legendy?

Skąd się biorą legendy?

3 Festiwal Małęj Lteratury rozpocznie rodzinny spacer po Prądniku Białym, miejscu pełnym historii. Bowiem sam Dworek Białoprądnicki to miejsce o niezwykłej literackiej przeszłości.

Tu powstały pierwsze krakowskie papiernie (stąd ulica Papiernicza!), bywali i tworzyli „ojcowie polskiej literatury” – Mikołaj Rej i Jan Kochanowski, osadzono akcję pierwszego polskiego dramatu – „Dworzanina” Łukasza Górnickiego.  Prądnik i legendy – jak to możliwe? Zapraszamy w sobotę, 7 października, o godz. 10.30.

przycisk przenoszący do wydarzenia na facebooku

 

 

 

 

Wyobraź sobie, że dzieje się coś tak niezwykłego, że koniecznie chcesz o tym opowiedzieć. Odbiorca słucha – i przekazuje dalej, i dalej… Ktoś stwierdza, że to nie może być prawda! Ktoś inny – że trzeba to utrwalić, i stawia kapliczkę, pisze wiersz albo układa piosenkę. Z czasem melodia znika, lecz opowieść zostaje. Ile takich historyjek możemy znaleźć na Prądniku? Co przeżył tu Jan Kochanowski z Łukaszem Górnickim i co opisali dla nas? Komu dedykuje wiersze prądnicki poeta Józef Baran i dlaczego tak często zmienia formę imienia tej osoby? Co zobaczył na Prądniku Joseph Conrad, a co jego żona? I dlaczego tak bardzo był jej potrzebny parasol w powozie? – dowiemy się na rodzinnym spacerze literackim. Prądnik i legendy? – oczywiście!

Na spacer po Prądniku Białym zapraszamy uczestników w każdym wieku, od 1 do 101 lat 😉

Czas trwania: ok. 90 min

Prowadzenie: Zofia Ozaist-Zgodzińska
historyczka sztuki, literaturoznawczyni i przewodniczka. Bada, jak sposób przekazywania informacji wpływa na odbiorcę kultury: w mieście, w muzeum, w literaturze. Interesuje się głównie recepcją twórczości kobiet w oczach kolejnych pokoleń. Społeczniczka.

 

Uwaga!

Spacer jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy.

Informujemy, że przed rozpoczęciem wycieczki uczestnicy zostaną poproszeni o podanie swoich danych (w tym nr PESEL) z uwagi na konieczność ubezpieczenia.

Uczestnicy niepełnoletni muszą znajdować się pod opieką rodziców/opiekunów.

 

 

 

Skip to content