Baśniowy Stand-up

Baśniowy Stand-up

Wyobraźnia to kraina absolutnie wszystkiego i wycieczki do tej krainy to absolutna frajda! Czasem potrzebny jest tylko odpowiedni przewodnik. Takim przewodnikiem mogą być książki, ale może nim też być Mateusz „Gadający” Świstak, który zabierze uczestników w świat mało znanych i bardzo nieoczywistych baśni ze wszystkich stron świata. Zapraszamy na Baśniowy Stad-up w sobotę, 14 października 2023, godz. 18.00. 

Baśniowy Stand-up dla najmłodszych

W ramach Festiwalu Małej Literatury proponujemy zastąpić jedną dobranockę nieprzewidywalnym stand-upem, jak najbardziej baśniowym! Spotkanie to jazda bez trzymanki, która będzie świetną gimnastyką nie tylko dla mózgu, ale i całego ciała. A dzięki wielowarstwowej narracji coś dla siebie znajdą w nim zarówno dzieci, jak i dorośli.

Będzie oczywiście śmiesznie, choć głównym celem warsztatu jest otwarcie najmłodszych odbiorców na pomysł, by sięgać po fascynujące opowieści, które mieszkają w książkach. Korzystanie z baśni świata jest także pretekstem do krótkich wycieczek etnograficznych w rejony, z których opowiadane baśnie pochodzą.

 

Zdjęcie Mateusza ŚwistakaMateusz „Gadający” Świstak

Pochodzi z Katowic, tam mieszka i stamtąd działa.
Z wykształcenia: edytor.
Z zawodu: opowiadacz, edukator, pisarz i podcaster.

Od ponad dekady zawodowo zajmuje się storytellingiem i sztuką opowiadania w najczystszej formie, prowadząc warsztaty dla wszystkich grup wiekowych. Opowiada i uczy opowiadać. Jego główną misją jest wrzucanie uczestników spotkań w świat nieskrępowanej niczym wyobraźni, a narzędziem, którego używa są tradycyjne baśnie i opowieści.

Współpracował i współpracuje z wieloma instytucjami kultury w całej Polsce m.in. Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Domem Oświatowym Biblioteki Śląskiej, Miejską Biblioteką Publiczną w Katowicach i Muzeum Śląskim. Współpracuje także z Instytutem Książki przy kampanii Mała książka – wielki człowiek. Pracował też przy kampanii NASK i Ministerstwa Cyfryzacji  Bądź z innej bajki, o bezpieczeństwie w sieci. Laureat nagrody specjalnej im. Astrid Lindgren w 2016 roku. Laureat międzynarodowego projektu Orfeo&Majnun. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat nagrody Słoneczniki za najlepsze zajęcia dla dzieci w kategorii „Słowo”.

Jego najmocniejszą stroną jest umiejętność prowadzenia spotkań rodzinnych, w których większą część publiki stanowią najmłodsi odbiorcy kultury.

 

grafika promocyjna
Dla kogo? dzieci 6+
Miejsce: Zajazd Kościuszkowski (ul. Białoprądnicka 3)

 

Pełen program Festiwalu Małej Literatury dostępny >>TUTAJ

 

 

 

Skip to content