Estońska ilustracja książkowa

Estońska ilustracja książkowa

Kochamy książki – za przepiękne teksty, szelest papieru, zapach, ale i… ilustracje. Tegorocznej edycji Festiwalu Małej Literatury towarzyszyć będzie wystawa estońskiej ilustracji książkowej – „Illuminating illustrations”. Różne techniki, odmienne style, jeden baśniowy świat, który odkrywać mogą zarówno dorośli, jak i dzieci.  Wernisaż wystawy odbędzie się 22 września 2022 r. o godz. 18.00.

Prace, które będzie można zobaczyć w Krakowie, prezentowane były wcześniej na 6 Międzynarodowym Triennale Ilustracji „Power Of Pictures“, odbywającym się w Tallinie w 2020 roku. Sztuka musi oddziaływać na odbiorców, opowiadać im pewną historię. W przypadku ilustracji książkowej, która będzie zaprezentowana na wystawie, mamy do czynienia z połączeniem historii – ilustratora i autora tekstu. Dobry artysta może podążać za tekstem, tworzyć ilustracje opisujące, ale jednocześnie – tworzyć coś całkowicie nowego.

Estonia jest krajem, który może poszczycić się bardzo dużą liczbą artystów z niezwykle oryginalnym stylem. Co więcej, w ostatnich latach ilustracje te są szczególnie doceniane – pojawiają nie tylko w książkach i magazynach dla dzieci, ale i wkraczają do wydawnictw dla dorosłych czytelników. Są także coraz lepiej rozpoznawane za granicami Estonii. Radość i tęsknota, strach i śmiech, ekscytacja i ból – zapraszamy do odkrywania emocji, które towarzyszyły artystom w trakcie tworzenia dzieł oraz zanurzenia się w ten wyjątkowy świat ilustracji książkowej.

 

W ramach wystawy zobaczymy ponad 60 prac wykonanych przez 22 znakomitych ilustratorów:

Anu Kalm,

Maarja Vannas,

Kristina Tort,

Urmas Viik,

Anne Linnamägi,

Jüri Mildeberg,

Joonas Sildre,

Ülle Meiste,

Lucija Mrzljak,

Maris Siimer,

Elina Sildre,

Kristi Kangilaski,

Kertu Sillaste,

Ulla Saar,

Catherine Zarip,

Piret Mildeberg,

Anne Pikkov,

Kadi Kurema,

Katrin Ehrlich,

Gerda Märtens,

Regina Lukk-Toompere,

Viive Noor.

 

W Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki“ wystawa prezentowana jest dzięki współpracy z Ambasadą Estonii w Warszawie. Do tej pory zorganizowano wspólnie m.in. ekspozycje „Opowieści z morskich głębin” (2014), „W krainie baśni i legend” (2015), „Od gór do morza” (2019), „Sekretne życie” (2020), „Lis – gość z Dalekiego Wschodu“ (2022).

 

 

Miejsce: Galeria Zajazd (ul. Białoprądnicka 3, Kraków)

Czas trwania: 22 września – 21 października 2022

Wstęp wolny

 

 

Dołącz do wydarzenia

 

 

 

Skip to content