Pssst! Sprawdźcie, co na Was czeka

Pssst! Sprawdźcie, co na Was czeka

II Festiwal Małej Literatury coraz bliżej, pora więc zdradzić, co dla Was przygotowaliśmy. Poznamy przygody dzielnych urwisów, odkryjemy tajemnice sztuki, a nawet spróbujemy przepisów z nowej książki kulinarnej dla dzieci! Nie zabraknie też propozycji dla rodziców z najmniejszymi pociechami, podpowiadających jakie książki wybierać i jak budować zainteresowanie literaturą. Ponadto zaplanowano rozmowy o biblioterapii, warsztaty szkolne oraz webinary dla nauczycieli.

Naszymi gośćmi będą m.in.:

Małgorzata Roman-Zakrzewska – która tworzy opowieści dla przedszkolaków. Przez lata pracowała jako dziennikarka telewizyjna i reportażystka w TVN24. Obecnie jest przede wszystkim mamą dwójki dzieci. Poza tym pisze, czyta i smaży naleśniki. Uwielbia robić wywiady, pić czarną kawę i patrzeć na ocean. Na Festiwalu wspólnie poznamy jej debiutancką książkę „Lusia. Opowieści o przygodach dzielnych urwisów”. To co? Jesteście gotowi troszkę narozrabiać? 🙂

Joanna Rusinek – ilustratorka, projektantka okładek płyt i książek, pisarka. Sama o sobie pisze, że „uczyła się na panią od angielskiego, panią od plastyki, aż wreszcie skończyła studia na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP”. Wspólnie z nią zagłębimy się w niezwykły świat tajemniczych słów, a wszystko za sprawą książki „Od mikmaka do zazuli. Atlas regionalizmów dla dzieci” Michała Rusinka, do której wykonała fantastyczne ilustracje. Psst! Czy wiecie, że Pan Michał prywatnie to starszy brat Pani Joanny?

Marta Szloser – zapalona miłośniczka książek, która pisze od najmłodszych lat. Mieszka we Wrocławiu z mężem i pluszowymi zwierzakami. Pracuje w bibliotece. Prowadzi w niej liczne spotkania autorskie oraz warsztaty plastyczne i papiernicze. Ma 160 zainteresowań i nigdy nie wiadomo, czym zajmie się w następnym miesiącu. Podczas spotkania poznamy cudownie poetyckie „Warstwy” – picturebook, który pokazuje to, co na pierwszy rzut oka nam ucieka lub jest zupełnie niewidoczne. Drugą książką będzie „Smakowita zielenina” – nietypowa książka kucharska dla dzieci, która w księgarniach pojawi się… na kilka dni przed Festiwalem!

Barbara Gawryluk – czy jest tu ktoś, kto nie zna wspaniałych książek tej autorki? Chyba nie ma takiego dziecka! Pani Barbara pisze książki dla dzieci, tłumaczy szwedzką literaturę dziecięcą, a gdy nie pisze, możemy usłyszeć ją w radiu, w którym… a jakże, mówi o książkach dla dzieci! W 2021 r. Barbara Gawryluk została odznaczona Krzyżem Kawalerskim klasy I Orderu Gwiazdy Polarnej (w skali pięcioklasowej orderu klasa IV) (Nordstjärneorden) nadawanym przez JKM Karola XVI Gustawa, Króla Szwecji – “za liczne zasługi na polu promowania i udostępniania szwedzkiej literatury i kultury w Polsce”.

Weronika Szelęgiewicz – autorka pięknej i mądrej baśni dla dzieci pt. „Koniberki”, która urzekła wiele dzieci i dorosłych. Pochodzi z Kłodzka. Początkowo miała zostać lekarzem, jednak podczas zdawania matury, w ostatniej chwili, zmieniła zdanie i wybrała polonistykę na UJ… i tak zamieszkała w naszym pięknym Krakowie!

Łucja Malec-Kornajew – jest historyczką sztuki i przewodnikiem. Wszystkim dzieciom w Krakowie jest doskonale znana jako zawadiacka detektywka Fishka. A to dlatego, że założyła – jako pierwsza – Dziecięce Biuro Detektywistyczne. Jest laureatką Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Podczas Festiwalu wspólnie będziemy rozwiązywać największe zagadki historii sztuki w Polsce!

Festiwal Małej Literatury to także miejsce na  spotkanie z wrażliwymi książkami, które przybliżą nam ich autorki: Anna Machacz, Magdalena Żukowska-Bąk Jovanka Tomaszewska.

Mamy nadzieję, że rozbudziliśmy Wasz literacki apetyt! Program wydarzeń znajdziecie TUTAJ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skip to content