Brud. Cuchnąca historia higieny

Brud. Cuchnąca historia higieny

Gdzie Król Słońce chodził piechotą? Co miał w nosie doktor dżuma? Czy makijaż może zabić? Jak kąpano się w starożytności, a jak w średniowieczu? Jak dbają o czystość dżiniści, jak Himbowie, a jak kosmonautki? W niedzielę, 8 października 2023, o godz. 15.00 przekonamy się, że brud może być naprawdę… fascynujący!

Książka Piotra Sochy, twórcy bestsellerowych Pszczół i Drzew, to bogato ilustrowane kompendium wiedzy o obyczajach, przesądach, odkryciach i wynalazkach związanych z brudem, higieną i medycyną.

Gdy chińscy cesarze już od ponad tysiąca lat mieli spłukiwane wodą sedesy, w europejskich miastach wciąż wylewano zawartość nocników przez okno. Dawni chrześcijańscy święci uważali brud za symbol pobożności, za to Napoleon godzinami pluskał się w wannie. Japończycy nie mogli się nadziwić niechlujstwu portugalskich podróżników, którzy w XVI wieku dotarli na ich wyspy, a brytyjskie elegantki epoki baroku tak rzadko czyściły swoje gigantyczne peruki, że lęgły się w nich myszy. Jeszcze na początku XIX wieku nawet chirurdzy nie myli rąk – w najlepszym razie wycierali je w zakrwawiony fartuch. A ubikacja w domu w wielu miejscach na świecie do dziś jest luksusem.

Na spotkanie i warsztaty zapraszamy wszystkie dzieci dzieci (i dorosłych), które chciałyby się dowiedzieć, czy kąpiel naprawdę może być niebezpieczna dla zdrowia!

 

Kiedy? Niedziela, 15.10.2023, godz. 15.00

Gdzie? Sala kominkowa (budynek główny Dworku)

Wiek? 7+

Wstęp wolny, obowiązują ZAPISY

 

Piotr Socha - zdjęcie przedstawia autora trzymającego książkęPIOTR SOCHA

grafik, ilustrator, kucharz amator. Przez wiele lat współpracował jako ilustrator z redakcjami Gazety Wyborczej, Dużego Formatu, Wysokich Obcasów, Polityki, Newsweeka, Przekroju, Harward Business Review, Machiny i wielu innych. Od 2013 roku współpracuje jako ilustrator z Wydawnictwem Dwie Siostry, dla którego zaprojektował trzy książki dla dzieci – „Pszczoły” ( wydanej w 2015 roku, tłumaczonej na 32 języki) i „Drzewa” (wydanej w 2018 roku, tłumaczonej na 28 języków). Autorem tekstu do obu książek jest dr Wojciech Grajkowski. Książka „Pszczoły” była wielokrotnie nagradzana w Polsce i poza jej granicami.

Najnowszą książkę „Brud. Cuchnąca historia higieny” (wydana w 2021, tłumaczona na 13 języków), stworzył wspólnie z Moniką Utnik-Strugałą, która napisała do niej tekst. Książka otrzymała kilka nagród w Polsce, między innymi Mądra Książka Roku 2021. Była nominowana do nagrody Mądra Książka Roku w Austrii. Jeden z największych niemieckich dzienników, Suddeutsche Zeitung, wybrał ją jedną z kilku najlepszych książek non fiction dla dzieci w 2022 roku.

W czasie wolnym uprawia nordic-walking, czyta książki historyczne, myśli o podróżach.

 

 

okładka książki pod tytułem BRUD

Książka Brud  ukazała się nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry.

Zdobyte nagrody:
  • Nagroda w konkursie „Mądra Książka Roku 2021 dla dzieci”, organizowanym przez Uniwersytet Jagielloński oraz należący do niego portal Mądre Książki.
  • Wyróżnienie w Konkursie „Najpiękniejsze Polskie Książki Roku 2021”, organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.
  • Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego za najlepszą polską książkę roku 2021. Nagrodę przyznaje Festiwal Literatury dla Dzieci.
  • Nagroda Luchs (lipiec 2022) dla niemieckiego wydania – przyznawana przez najważniejszy niemiecki tygodnik „Die Zeit” oraz Radio Bremen.
  • Nominacja graficzna za ilustracje i opracowanie graficzne w konkursie Książka Roku 2022 organizowanym przez Polską Sekcję IBBY.
  • Nominacja do nagrody Wissenschaftsbuch des Jahres 2022 na najlepszą naukową książkę roku w kategorii „książka dziecięca” (austriackie Federalne Ministerstwo Nauki, Badań Naukowych i Gospodarki).
  • Wpis na „Listę Skarbów 2021” stworzoną przez Muzeum Książki Dziecięcej Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy (w kategorii „Najlepsze książki polskie”).

 

 

Liczba miejsc ograniczona

ZAPISZ SIĘ!

 

 

Skip to content